Energooszczędny dom, czyli jak efektywnie ograniczyć koszty utrzymania

Energooszczędność stała się dziś zagadnieniem numer jeden w budownictwie. Potrzebę zapewnienia energooszczędności domu szkieletowych muszą gwarantować już nie tylko rozwiązania proponowane inwestorom, ale nawet sam proces produkcji materiałów i akcesoriów budowlanych.

 

 • Koszty utrzymania domu

  Listę przyczyn tego zjawiska, otwiera oczywiście kwestia ekonomiczna. Ceny energii rosną i coraz więcej osób budujących dom rozumie, że nie stać ich będzie na zwykły, tradycyjny budynek, w którym koszty ogrzewania pochłaniać mogą nawet 2/3 wszystkich wydatków na jego utrzymanie.

   

 • Surowce energetyczne, a polityka międzynarodowa i ekologia

  Dodatkowy niepokój może również budzić sposób wykorzystywania cen i dostępu do źródeł energii takich, jak gaz, ropa w świecie polityki międzynarodowej. Z kolei emisja gazów cieplarnianych, związana z tradycyjnymi sposobami pozyskiwania energii, zaczyna zakłócać działanie systemu samoregulacji klimatu na Ziemi. Argumenty proekologiczne podnoszone przez ekologów stawiają już jedynie kropkę nad „i” w kwestii konieczności ograniczenia zużycia energii przez naszą cywilizację. Za wynikłą sytuację odpowiedzialny jest nie tylko przemysł, ale i gospodarstwa domowe.

   

 • Jakie warunki należy spełnić, aby nowy dom był energooszczędny?

   

  • Po pierwsze należy postawić na projekt budynku o zwartej, mało rozbudowanej bryle i prostym dwuspadowym dachu bez lukarn.
  • Wybierając między domem parterowym a piętrowym o zbliżonej powierzchni, lepiej zdecydować się na piętrowy.
  • Nie żałować wydatków na ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu nad użytkowym poddaszem oraz podłóg na gruncie.
  • Warto zrezygnować z dużych okien w elewacji północnej, a zainwestować w niskoemisyjne duże przeszklenia nasłonecznionych ścian oraz w sprawny system żaluzji i osłon przeciwsłonecznych potrzebny latem.
  • Zainwestować w nowoczesne sposoby pozyskiwania energii: pompę ciepła, urządzenia solarne.
  • Zrezygnować z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i zainstalować wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła ze zużytego powietrza.

  Aby więc móc liczyć na spore oszczędności i długie lata taniej eksploatacji domu, trzeba najpierw ponieść większe niż w przypadku klasycznych rozwiązań koszty. Warto jednak dodać, że wśród wymienionych wyżej propozycji możemy wyróżnić inwestycje tańsze i droższe oraz takie, które zwracają się dłuższej lub też krótszej perspektywie czasu.

   

 • Co zrobić, gdy nasz budżet jest ograniczony?

  Inwestorom z cieńszym portfelem poleca się przede wszystkim, aby postawili na dobry projekt prostego, niewielkiego budynku. Przeszklenia i usytuowanie domu na działce powinno umożliwiać naturalne zyski ciepła z promieniowania słonecznego. Wreszcie – ocieplenie ścian zewnętrznych i pozostałych przegród budowlanych – tu każdy dodatkowy centymetr grubości izolacji jest nie do przecenienia.

   

 • Odzyskiwanie energii, dzięki wentylacji mechanicznej

  Dodatkowo sugerujemy, że jeszcze na etapie projektu warto rozważyć w nowym domu zastosowanie wentylacji mechanicznej, aby odzyskiwać uciekające tradycyjnymi kominami ciepło. Producenci tych systemów przekonują, że rezygnacja z murowania pionów wentylacyjnych może się przełożyć na istotne w całej inwestycji kwoty.

  Każdy sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na energię w domu jest godny uwagi, przemyślenia oraz wyważenia nakładów i zysków. Powyższy tekst miał na celu zwrócenie Wam uwagi na najważniejsze aspekty oraz możliwości rozwiązań energooszczędnych.

   

   

   

  Jeśli któryś z poruszanych przez nas zagadnień Cię zainteresował lub też potrzebujesz więcej, szczegółowych informacji, to zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Dodaj komentarz
powered by Quick.Cms projekt grafiQa